Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Celal Bayar Üniversitesi’nin (CBÜ) düzenlediği “Multipl Miyelom’da Farkındalık” konulu bilimsel toplantıda konuşan Prof. Dr. Osman İlhan, organ yetmezliği ve kanser olmak üzere tedavisi zor hastalıklarda kök hücre tedavisinin tamamen iyileşme olanağı sağlayabildiğini belirtti. Kök Hücre Nakli Merkezi’ni CBÜ’de kurmak için çalışmaların sürdüğünü duyuran İlhan, merkezin kurulmasıyla Manisa’nın sağlık turizminin gelişeceğini söyledi.


CBÜ Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman İlhan ve CBÜ Tıp Fakültesi Hematoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Aydoğdu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Multipl Miyelom’da Farkındalık” konulu bilimsel toplantı düzenledi.

Holiday Inn Hotel’de CBÜ Tıp Fakültesi öğrencilerinin katıldığı toplantıda, kan ve kemik iliğinde bozukluğa yol açan, böbrek bozukluğu ve kemiklerde kırılmalara neden olan bir hastalık olan Multipl Miyelom hastalığının teşhisi ve tedavisi tartışıldı.

Dünya’da ve Türkiye’de kansere karşı yeni uygulamaları gündeme taşımasıyla tanınan Geriatrik Hemotoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, yeni kök hücre tedavileri ve Multipl Miyelom hastalığının tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler aktardı.

KÖK HÜCRELER DÖNÜŞEBİLİYOR

Prof. Dr. Osman İlhan, İngiltere'den John B. Gurdon ile Japonya'dan Shinya Yamanaka'nın kök hücre çalışmalarının tıp dünyasında çığır açtığını söyledi.

Gurdon'ın bazı hücrelerin birden fazla kök hücreye, Yamanaka'nın ise normal bir hücrenin olgunlaşmamış bir hücreye dönüşebileceğini keşfettiğini belirten İlhan, 2000'li yılların başında embriyonik kök hücrelerin her türlü kök hücreye dönüşebileceğinin saptandığını anlattı. İlhan, ''Burada yapılan işlem, hücrenin çekirdeğinin içine dışarıdan genetik materyaller eklenerek olgunlaşmamış, ancak başka hücrelere dönüşebilecek hücreler elde edilmesidir. Bu çalışmanın ardından, kendi çocuğu da tip-1 diyabet olan Harvard Üniversitesi'nden Dr. Dougles Melton, Yamanaka'nın elde ettiği, IPS denilen (Yönlendirilmiş kök hücre) olgunlaşmamış kök hücreyi daha da ileriye götürdü. Melton, bu kök hücreyi değişik işlemlerden geçirerek harabiyetidiyabete neden olan, pankreastan insülin salgılatan beta hücresi elde etti. Bu da bize IPS'ler ile değişik organlara ait hücreler elde edileceğini ve yeni ilaç keşfi yapılabileceğini gösterdi” dedi.

TÜRKİYE'DEKİ DURUM

Türkiye'de de Sağlık Bakanlığı'nın kök hücre araştırma komisyonu kurarak bilim insanlarının bu alanda araştırma yapmasına imkan tanıdığını belirten İlhan, kalp-damar, diyabet, karaciğer, ince bağırsak ve kıkırdakla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. Prof. Dr. İlhan, bütün bu gelişmelerin, gelecekte kök hücre nakillerini umut haline getirdiğini vurgulayarak; “Sonuç olarak hücresel tedavi birçok hastalıkta 'Gelecektir' diyebiliriz. Organ yetmezliğinde, hormon eksikliğinde, kanserde, estetikte ya da bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklarda kök hücre tedavisi ilerde tam kür, yani tamamen iyileşme olanağı sağlayabilir. Dünya’da artık ‘Bireyselleşmiş tedavi’ kavramı ön plana çıkmıştır. Doğru hastada, doğru zamanda, doğru tedavi artık ön planda. Birçok ülke artık sağlık harcamalarını karşılamakta zorlanıyor. ABD'de ortaya atılan 'biyoekonomi' kavramı da zaten bu soruna yeni bir yaklaşım getiriyor” diye konuştu.

ŞARTLAR UYGUN, CBÜ’DE KURULMALI


Prof. Dr. İlhan, biyoekonomi ile birçok hastalıkta hücresel tedavi, aşı, monoklonal antikorla tedavi gibi yeni yaklaşımların benimsendiğini söyleyerek, Türkiye’de de bu uygulamalara başlanması gerektiğini belirtti.

İlhan, Türkiye’de şartların iyi olduğunu, bir çok üniversitenin teknolojik imkanlarının, potansiyelinin üst seviyelerde olduğunu ifade ederek, “CBÜ bünyesinde de Kök Hücre Nakli Merkezi kurulması için gayret ediyoruz. Böylece hastalar sağlıklarına kavuşmak için dış ülkelere gitmeyecek, şehir şehir dolaşmayacak. Yerinde, Manisa’da tedavi olacak. Hatta New York’dan, İstanbul’dan hasta gelecek. Manisa’da sağlık turizmi gelişecek” ifadelerini kullandı.

Celal Bayar Üniversitesi Kök Hücre Nakli Merkezi Kurulacak

Celal Bayar Üniversitesi'nin (CBÜ) düzenlediği 'Multipl Miyelom'da Farkındalık' konulu bilimsel toplantıda konuşan Prof. Dr. Osman İlhan, organ yetmezliği ve kanser olmak üzere tedavisi zor hastalıklarda kök hücre tedavisinin tamamen iyileşme olanağı sağlayabildiğini belirtti. Kök Hücre Nakli Merkezi'ni CBÜ'de kurmak için çalışmaların sürdüğünü...

SART ANTİK KENTİ

Lydia Çukuru diye anılan ve 'tunç öteberinin çıktığı ev' (house of bronzes) kalıntılarını da içeren kazı yerinde, İÖ 1200-900'e tarihlenen sub-miken ve proto-geometrik çanak çömlek bulunmuştur. Tarihçesinin ilk döneminde, Sardis'in Helenlerce kullanılan adının ne olduğu kesinlikle saptanamamıştır. Homeros'un andığı, o yörede bulunan iki kent, Tarne...

GELENEKSEL OSMANLI SANATI

Alaşehir fatihlerinden olduğu anlaşılan Mahmut Fakih oğlu Şeyh Sinan tarafından yaptırılmıştır. Çok kubbeli cami tipinde inşa edilmiştir. İç mekandaki orijinal kalem işleri ile mihrap ve minberi döneminin Osmanlı sanatının örneklerindendir. Önünde şadırvanı olan caminin zaviye ve kütüphanesi yangında tahrip olmuştur. ŞEYH SİNAN CAMİİNİ sanki oradaymış gibi...

YILDIRIM BEYAZİT ESERİ

Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan cami, Ankara Savaşı'nın çıkması üzerine yarım kalmış ve çatısı ahşap olarak tamamlanmıştır. İşgal sırasında yakılan cami Kurtuluş Savaşı'ndan sonra onarım geçirmiş, çatı örtüsü ve minaresi tekrar yapılmıştır. Yıldırım Beyazıt Camiini sanki yanındaymış gibi 360 derece panoromik ziyaret etmek için...

OSMANLININ MANİSADAKİ EN KIYMETLİ ESERİ

III. Murad tarafından 1583–1592 yılları arasında yaptırılan külliye; cami, medrese, imarethane ve dükkânlardan oluşmaktadır. III. Murad şehzade olarak Manisa'da bulunduğu yıllarda aynı yere daha küçük bir cami yaptırmışken, padişah olduktan sonra artık ihtiyacı karşılamayan caminin yerine bugünkü cami ve külliyeyi yaptırmıştır. Yapı topluluğunun...