Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Kimyasal ilaçlar malum tedavi ettiği organların yanında başka organlarımıza da zarar verebiliyor. Bu nedenle Tıp Uzmanları yeni teknikler geliştirerek modern tıp ve alternatif tıp yöntemlerini harmanlıyor.

Bu yöntemlerden bahsedecek olursak bunlardan biri de eski bir tedavi yöntemi olan Akupunktur, mikroplardan arındırılmış madeni iğnelerin deriye batırılması ile gerçekleştirilen bir metottur.

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalara göre, akupunktur yönteminin birçok hastalığın tedavisinde başarılı olduğu ifade edilmiştir.

Akupunktur ile ilgili birçok klinik hizmet vermektedir. Bunlardan Dr. Timur Yıldırım’ın Akuterapi kliniğine konuk olduk. Akupunktur ile ilgili detayları konuştuk.

Sizi tanıyalım?

1996 yılında mezun olarak Tıp Doktoru (M.D.) olmaya hak kazandım. Bursa ve Manisa’da kamu ve özel birçok sağlık kuruluşunda görev yaparken Akupunktur eğitimlerine devam ettim. Yeditepe Üniversitesi bünyesinde yapılan eğitimlere devam ederek Türkiye ve Dünyanın sayılı akupunktur uzmanlarından eğitimler aldım. Bu değerli hocaların bazıları halen Türkiye Akupunktur Derneği başkanlığını sürdüren Dr. Nüzhet Ziyal, Akademik Akupunktur Derneği Başkanı Dr. M. Fuat Abut, Dr. Murat TOPOĞLU, Dr. Hakan ERTOK, Dr. Hakan ERALTAN. Akupunktur ile ilgili çok sayıda yerli ve yabancı akademik kurul ve toplantılara katılmış, çeşitli toplantılarda konuşmacı ve moderatör olarak görev aldım. Halen hizmetimi Akuterapi özel muayenehanesinde sürdürmekteyim.

Akupunktur yöntemi ile ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Günümüzde gittikçe yaygınlaşan obezite hastalığıyla savaşıyoruz. Bu yöntem ile kilolarıyla mücadele edenleri tedavi ediyoruz.

Bunun yanında günümüzde sosyal hayatımızı etkileyen en sık görülen hastalıklardan birisi de migren, bu nedenle Akupunktur migren problemi çeken hastaların ağrılarının bertaraf edilmesi için, ilaçsız mükemmel bir seçenektir. Klinik uygulamalarımızda %85-90lara varan başarı oranı ile migrenin tedavisi mümkündür. Bu güne kadar her yaş gurubundan migren hastasından son derece yüz güldürücü sonuçlar almış olmamız hastalarımızın akupunkturun ne kadar etkili olduğunu görme fırsatı sunmaktadır.

Akupunktur nasıl bir etkisi var?

Akupunkturun tedavi etkisi 6 grupta toplanır:

1.Analjezik etki(ağrı kesici)

2.Sedasyon etkisi(rahatlatıcı)

3.Homeostatik etkisi(denge)

4.İmmun stimulan etkisi (Bağışıklık sistemi güçlendiren etki)

5.Psikolojik etkisi

6.Motor fonksiyonlarda iyileşme etkisi olarak sıralayabiliriz.

Akupunktur yöntemi fizyolojik değişimlere neden olur mu?

Akupunktur iğnesinin üretildiği metalin cinsine göre dokuda farklı reaksiyonlar oluşur, iğnenin battığı bölgedeki hücre mitokondriumunda ATP üretilir. Bu üretilen ATP’de batırılan noktada enerji ve elektriksel değişime yol açar.

İğnenin batırılması ile intertisyel sıvıyla iğne arasında direkt bir ilişki baslar. İğnenin üretildiği metalin cinsine göre iyonlar sıvıya geçebilir ve iğnenin dışı ( – ) diğer deyişle Katod haline geçer. Bu şekilde bir etki gümüş iğne ile gerçekleşir ve inhibitör(sakinleştirici) etkiye sahiptir.

Altın iğne kullanıldığında ise intertisyel sıvıdan iğneye doğru iyon geçişi başlar ve metalin dış yüzeyi ( + ) kutup Anot haline gelir. Bu reaksiyon sonucu sinir terminallerinde K+ birikir ve exitatör uyarım baslar. Gümüş iğnede ise sinir terminallerinde Ca (+) birikir, bu da inhibitör bir etki ortaya koyar.

İğne ile intertisyel sıvı arasında farklı iyon konsantrasyonundan dolayı Galvanik bir akım oluşur ve buda nosiseptörlerde uyarıma sebep olur. İğne doku içindeyken oluşan galvanik akım sonucu iğnenin etrafında Cl ve H 2 gazları toplanır. Buna bağlı olarak metalle doku arasındaki elektrik potansiyel farkı gittikçe azalır. Buna mani olmak için iğnenin 3–4 dakikada bir çevrilmesi veya hafifçe batırılıp çekilmesi gerekir. Eğer inhibitör bir etki yaratmak istiyorsak bu işi yapmaya gerek yoktur.

Akupunktur iğnesi nasıl bir iğne?

Eskiden Çinliler sivri taş parçaları kullanmaktaydı. Bangkok’ta ise bu amaçla bambu kamışının kullanıldığı biliniyor. Akupunktur yöntemi ile tedavide önceleri altın kullanılmıştır. Altının elektrik potansiyel farkını alışı ve düzeltişi çok önemlidir. Bu yüzden altınla tedavi uygulanan hasta çok daha kolay ve çabuk iyileşme göstermektedir. Ancak bütün bu olumlu özelliklerine karşın altının oldukça pahalı ve yumuşak bir madde olması dolayısıyla akupunktur sırasında vücuda uygulanması, gereken noktalara batırılması zor olmaktadır. Buna bir çözüm yolu bulmak amacıyla, altını iğne haline getirirken içine bazı metaller konmuştur. Altının pozitif bir etkisi vardır. Gümüş de çok iyi bir akupunktur iğnesi olmasına rağmen, biraz negatifliğe yönelik bir özellik göstermektedir. Günümüzde ise, dünyada altın ya da gümüş iğne kullanılmamaktadır. Elektriği altın kadar iyi ileten standart bir çeliğin üretilmesi ile bütün dünyada bu yeni metal kullanılmaya başlanmıştır.

Zayıflama yöntemi olarak uyguladığınız Akupunktur tedavi yöntemini uygularken beslenme alışkanlıklarıyla ilgili ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Ara öğünler için şu tavsiyeleri sunmak isterim;

Ara öğünde bir avuç dolusu kiraz hem lezzetli hem de çok doğru bir ara öğündür,

Ara öğünlerde içerisine azıcık dereotu atacağınız bir bardak ayran hem tok tutar, hem de sıcak yaz günlerinde hararetinizi alır.

Glisemik endeksleri çok düşük ancak kalorileri çok yüksek olan kuruyemişler, doğru miktarda yenilirse ideal ara öğünlerdir.

Eğer şeker ihtiyacınız çok artarsa hurma iyi bir seçenektir, hurma hem çok lezzetli hem de lifleri sayesinde sindirime iyi bir destektir.

İçine yarım çay kaşığı toz tarçın ilave edeceğiniz bir çay bardağı yarım yağlı süt hem şeker dengenizi sağlar hem de çok lezzetlidir.

Dünyada Akupunktur uygulamalarından bahseder misiniz?

Akupunktur tarih boyunca, insanın belki de en fazla deneyimlediği, günümüzde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kabul edilmiş, etkinliği bilimsel yayınlarla ispatlanmış bir tedavi yöntemidir. Dünya’da Fransa, Almanya, Avusturya, İngiltere gibi ülkelerde uzun zamanlardır etkin bir şekilde kullanılmaktadır. İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde, kadın hastalıklarında ve hormonel bozukluklarda anlamlı neticeler alındığı istatistiksel olarak ispat edilmiştir. Günümüzde Almanya’da akupunktur tedavisi uygulayan binlerce hekim çalışmaktadır. Amerika’da çok sayıda Akupunktur  Merkezi aktif olarak çalışmaktadır.

Sizin uyguladığınız Akupunktur tedavi yöntemi?

Öncelikle akupunktur uygulayıcısı güncellenmiş tedavi yöntemlerini takip etmesi şarttır. Yıllar öncesinden kalma yöntemlerle hastaya akupunktur uygulamak tedavinin eksik kalmasına neden olur. Akupunktur uygulanacak hastanın önce kulakları muayene edilir ve tedavi uygulanacak olan noktalar bulunur. Bulunan noktalara seans iğneleri takılır ve hasta 20 dakika bekletilir. Bekletme işleminin ardından hastanın kulakları dezenfektan yoluyla temizlenir ve tedavi sonlandırılır. Haftalık tedavi sayısı 3 ila 5 arasında değişmektedir. Çok ileri ve sert vakalarda her gün tedavi uygulanabilir.

Hastaların akupunktur ile ilgili bir önyargıları var. Tedavi sürecinde ağrıların olabileceğinden ötürü?

Akupunktur bir enjeksiyon yöntemi değildir. Birçok insan iğne yaptırdığında koluna ilaç enjekte edilirken ağrı hisseder. Akupunkturda ise enjeksiyon yöntemi olmadığı için hastalar ağrı hissetmez. Tedavide kullanılan iğneler vücuda 3 ya da 4 mm batırılır. Yine de ağrı duyan hastalarımız varsa lazer akupunktur yöntemini deneyebilirler.

Zinde kalmak için önerileriniz var mı?

Beslenme programınızda en temel yardımcılardan birisi olan su içiminizi yaz ya da kış düzenli hale getirmelisiniz. Ortalama olarak saat başı 1 bardak su kişisel ihtiyacınızı karşılayacak ve sizi zinde tutacaktır.

Yine sık sık görmeye başladığımız ara öğün tüketimindeki düzensizlik, fark etmeden yağlanmanıza ve tüm hedeflerinizde bozulmalara neden olur. Daha önce detaylarıyla açıkladığım ara öğünlere lütfen dikkat edin.

360° Sanal Tur Farkıyla Dr. Timur Yıldırım Tıp Merkezinde Dolaşabilirsiniz.

FAZLA KİLOLARA VE MİGRENE SON

Kimyasal ilaçlar malum tedavi ettiği organların yanında başka organlarımıza da zarar verebiliyor. Bu nedenle Tıp Uzmanları yeni teknikler geliştirerek modern tıp ve alternatif tıp yöntemlerini harmanlıyor. Bu yöntemlerden bahsedecek olursak bunlardan biri de eski bir tedavi yöntemi olan Akupunktur, mikroplardan arındırılmış madeni iğnelerin deriye batırılması ile...

Manisa Cbü Hafsa Sultan Hastanesi'nde Deprem Tatbikatı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi'nde, acil durum yönetmeliği kapsamında deprem tatbikatı düzenlendi. CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi'ndeki deprem tatbikatında, Manisa Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekibi, Afet Müdürlüğü Arama Kurtarma ekibi ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri'nin da aralarında bulunduğu yaklaşık 80 kişi görev aldı. Tatbikatta...

SALİHLİ'YE YENİ 112 MERKEZİ AÇILDI

Salihli'de Aksoy Vakfı tarafından yaptırılan 112 Merkezi törenle hizmete açıldı. Açılışa AK Parti Manisa Milletvekili ve Sağlık Komisyonu Üyesi Dr. Muzaffer Yurttaş, Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, Belediye Başkanı Zeki Kayda, Aksoy Vakfı Yöneticileri, Sağlık İl Müdürleri ve davetliler katıldı. Salihli Yeşilyurt Mahallesi'nde yapılan 112 Salihli –...

Manisa'da Gıda Zehirlenmesi

Manisa Yunusemre İlçesi OSB'de bulunan bir fabrikanın çeşitli bölümlerinde çalışan 360 işçi, gıda zehirlenmesi şüphesiyle çeşitli hastanelere kaldırıldı. Fabrikanın 08.00-16.00 vardiyasında çalışan işçiler, bir gün önce yedikleri öğle yemeğinden dolayı, ertesi gün işe gitmek için kalktıklarında mide bulantısı ve kusma şikayetleri baş gösterdi....

Engelli Bakım Merkezi Yönetmeliği Bekliyor

Manisa'da, yaptırılan Zihinsel Yetersiz Çocuklar Yatılı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, 1 yıl 4 ay önce açılmasına rağmen faaliyete geçmedi. Manisa'da, anne ve babasını yitirmiş engellilerin sürekli kalabilmesi için yaptırılan Zihinsel Yetersiz Çocuklar Yatılı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, 1 yıl 4 ay önce açılmasına rağmen faaliyete geçmedi. Zihinsel...